Radca prawny – kto to i co robi?

Problemy prawne mogą dotyczyć wielu najróżniejszych aspektów – od sytuacji rodzinnej, przez prowadzenie przedsiębiorstwa, aż po sprawy cywilne. Co więcej, często są one na tyle skomplikowane, że samodzielne ich rozwiązanie jest niezwykle trudne i niezbędna okazać się może pomoc doświadczonego radcy prawnego lub adwokata.

Kto to radca prawny?

Radcą prawnym jest osoba która ukończyła 5-letnie studia na kierunku prawo, następnie odbyła trzyletnią aplikację radcowską oraz zdała pozytywnie egzamin zawodowy. Radca prawny to osoba wykonująca zawód zaufania publicznego.

Obowiązki związane z wykonywaniem zawodu radcy prawnego reguluje Ustawa o radcach prawnych z 6 lipca 1982 r.

Radca prawny – co robi?

Radca prawny udziela przede wszystkim pomocy merytorycznej – między innymi analizuje przepisy i tłumaczy je na prosty, zrozumiały język, a także interpretuje je, biorąc pod uwagę konkretne przypadki. Co więcej, podpowiada klientowi najlepsze dla niego rozwiązania.

Co robi radca prawny poza doradztwem? Może stworzyć dla klienta umowę, regulamin, pismo procesowe bądź wniosek w sposób przejrzysty, a jednocześnie zgodny z przepisami. Radca prawny pomaga również przeanalizować takie dokumenty w poszukiwaniu luk lub zapisów stojących w sprzeczności z obowiązującym prawem czy reprezentacją w sądzie.

Radca prawny oferuje również obsługę firm. Pomaga przedsiębiorcom dostosować realizowane działania, strukturę oraz wiele innych obszarów do wymagań widniejących w przepisach. W ten sposób firma może funkcjonować w pełni legalnie. Ponadto, radca prawny wspiera przedsiębiorców w trakcie zakładania lub likwidowania spółek.

Adwokat czy radca prawny – co lepsze?

Sporo osób, nie do końca znając charakter i zakres obowiązków radcy prawnego, mylnie sądzi, że są one o wiele bardziej okrojone od tego, co może adwokat. To błąd. Oba te zawody posiadają wiele wspólnych cech, a różni je jedynie kilka szczegółów.

Przede wszystkim radca prawny ma możliwość świadczenia usług w ramach stosunku pracy. Oznacza to, że może zostać zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Taka sytuacja następuje często wtedy, kiedy radca prawny jest pracownikiem działu prawnego danego przedsiębiorstwa.

Adwokat natomiast nie może z zasady być zatrudniony na etacie.

Wybór między adwokatem i radcą prawnym zależy zatem jedynie w niewielkim stopniu od danej sprawy. W większej części decyzja o skorzystaniu z pomocy jednego bądź drugiego eksperta opiera się o doświadczenie, kwalifikacje oraz specjalizację danej osoby.

Doświadczony radca prawny – kancelaria prawna Salvar

W przypadku doświadczenia problemów prawnych o różnym charakterze zachęcamy do zgłoszenia się do naszej kancelarii Salvar. Radcy prawni i adwokaci chętnie pomogą rozwiązać zaistniałą sytuację, zaproponują najlepsze rozwiązania.